Yetersiz Bakiye ile HGS Geçişim

HGS, Hızlı Geçiş sistemi son teknoloji ve uygun maliyeti ile gişe, köprü ve otoyol giriş çıkışlarında hem trafik konusunda bir rahatlama sağlattı hem de sürücülerin paralarının cebinde kalmasına sebep verdi. Geçiş mantığı ile Otomatik Geçiş Sistemi ile arasında fark olmayan Hızlı Geçiş Sistemi, çoğu konuda Otomatik Geçiş sistemine karşı avantaj sağlıyor.

Bunlardan bir tanesi içerisindeki HG Kart ve HGS etiket konusundaki ucuz maliyeti. OGS sistemi kullanan sürücüler cihaz parası veriyor ve bu cihaz 2-3 yıl içerisinde değişiyordu. HGS 5 lira karşılığında aldığınız kart ya da pul, etiket ile çalışıyor ve pul ömrü 7 yıl olarak belirlendi. OGS ve HGS arasındaki bir diğer fark da bakiye konusunda ortaya çıkıyor. HGS yükleme konusunda sürücüye alt limit koymazken, OGS alt yükleme limiti dayatıyor.

HGS yükleme konusunda sürücüye en az yüklenmesi gereken tutar belirlemediği için HGS bakiyeleri bazen yetersiz kalabiliyor. Peki, Yetersiz Bakiye ile HGS Geçişi yapınca ne olur? Cevap koca bir hiç, eğer geçiş ihlali veya para ödemeden geçiş yaparsanız HGS sistemi ve PTT size 15 gün süre veriyor. 15 gün içerisinde HGS para yükleme gerçekleştirirseniz herhangi bir ceza veya faiz ödemeden sadece eski geçişinizin parası HGS kart üzerinden düşüyor. Bir nevi HGS sistemi size 15 günlüğüne faizsiz borç vermiş oluyor.